ArrowMobileBack

Časté dotazy

  Investoři

 • Proč bych měl investovat na fingood.cz?

  Máme pro Vás hned několik důvodů, proč zhodnotit peníze právě u nás. Nabízíme Vám k investici pouze firmy, které mají nejméně tříletou stabilní historii, a ne žádné začátečníky. Věříme jim natolik, že společně s Vámi je podpoříme také. Také je důkladně lustrujeme, aby se nestalo, že by se k nám dostal krachující subjekt. Firma, ucházející se o finance od investorů, má zajištění směnkou či zástavou. Používáme ve světě prosperující model p2p úvěrování, který každý rokem roste.

 • Proč chcete moje doklady?

  Vyžaduje to po nás zákon AML, proto je nutné doložit Vaši totožnost. Jde o bezpečí vašich peněz. Pokud si budete zakládat např. bankovní účet online, také doklady přikládáte. Nemusíte je chodit nikam ověřovat, stačí nám je naskenovat při registraci. V budoucnu tak máte výhodu kdykoliv investovat, aniž byste nám museli opět doklady posílat a zmeškat tím zajímavou příležitost.

 • Jaký výpis z bankovního účtu přiložit?

  Vždy nejjednodušším způsobem je elektronický výpis z Vašeho účtu. Nepotřebujeme vidět žádné Vaše platby, klidně stačí výpis z období od-do, které si sami ve své bankovní aplikaci navolíte. Nebo nám naskenujte výpis papírový. Nemáte výpisy? Pošlete nám kopii smlouvy o založení účtu. Vše je kvůli kontrole ČNB, Vaše platby znát nepotřebujeme. Neposílejte prosím printscreen obrazovky, stáhněte si klasicky výpis do PC a ten následně přiložte.

 • Co je jiné než v bance?

  První, a to podstatnou výhodou je, že si sami určíte, jakou firmu, odvětví či projekt podpoříte. Zhodnocení, které za svou podporu získáte, převyšuje běžné zhodnocení klasických bankovních produktů. Vše zařídíte z pohodlí domova, kanceláře. S rozmyslem, která investice pro Vás bude tou nejlepší, pak snadno přes osobní prostředí na našich stránkách zainvestujete do firmy, která Vám měsíčně splácí Vaše peníze a zhodnocení.

 • Jak začít investovat?

  K učinění investice na našem portále je nezbytná registrace. Díky ní získáte detailnější informace o nabídkách, a i možnost kdykoliv zainvestovat. Připravte si Vaše osobní údaje, 2 doklady totožnosti, č. bankovního účtu a výpis z něj. Tyto údaje slouží k ověření Vaší totožnosti na dálku a také zabrání případnému zneužití 3. osobou. Po ověření emailu, kontrole Vašich osobních dokladů a zaslání kontrolní sms s unikátním kódem, je třeba z účtu, který jste uvedli v registraci zaslat symbolickou 1 Kč, aby mohl být považován za platný a mohly jsme na něj poukazovat měsíční splátky.

 • Jaká jsou rizika?

  Stejně jako u jiných typů investic platí i u úvěrových, že o část investice můžeme přijít. Toto riziko se my ve finGOOD snažíme co nejvíce minimalizovat. Spolupracujeme s odborníky na analýzu společností, rizik, každý žadatel o peníze od investorů musí projít analýzou, která je velmi důkladná a opírá se o informace z veřejných a vnitrofiremních zdrojů. Pokud je riziko vysoké, firma se ani k vystavení svého projektu na naše stránky nedostane. Doporučujeme také rozmělnit investici do více projektů a tím jakékoliv riziko zničit.

 • Používáte tzv. elektronické peněženky?

  U nás peníze posíláte až ve chvíli, kdy se rozhodnete podpořit daný projekt či firmu. Ke každé investici je určeno č. účtu a variabilní symbol, abychom měli vzájemně přehled a mohli vše přesně zaúčtovat. Peníze tak máte volné do poslední chvíle, než se pro konkrétní věc rozhodnete a neleží Vám někde bez použití. Každá splátka i s úroky míří na Váš ověřený bankovní účet. Vy je můžete buď utratit, či reinvestovat v jiném projektu, rozhodnutí je jen na Vás.

 • Kdy poslat peníze a co je MAČ?

  S každou firmou jsme dohodli MAČ – minimální akceptovatelnou částku. Cílový úvěr je např. 1 000 000 Kč. MAČ byl sjednán na 700 000 Kč. Všechny přísliby jsou u nás závazné. Jakmile součet příslibů dosáhne hodnoty 700 tis. Kč, pošleme vám výzvu k zaslání prostředků. Pokud činíte příslib po dosažení MAČ, výzvu obdržíte okamžitě. Zpravidla je MAČ neveřejná a u každé firmy může být jiná. Na zaslání peněžních prostředků jsou 3 pracovní dny od obdržení výzvy.

 • Jak probíhá splácení ze strany firmy, jíž jsem půjčil/a?

  Většinou se tak děje formou anuitních splátek, které zahrnují část jistiny a část úroků. Úroky jsou ze začátku vyšší a v čase klesají. Splácení hlídáme přes naše účty. Po odpočtu succes fee splátku předáváme na účet investora.

 • Co mě to bude stát?

  Nic. Nově neplatíte vstupní poplatek, ani poplatek z výnosu.

 • Co se stane, když firma přestane splácet?

  Firmy pravidelně monitorujeme a jsme v blízkém kontaktu. První samozřejmě nastupuje upomínání, dále zajišťovací prostředky, které byly smluvně zakotveny. V případném vymáhání pohledávky tak máme více možností motivovat ke splácení. V poslední řadě náklady na právní vymáhání jdou za každým z investorů i za námi, dělí se dílem poměrným k výši zainvestované částky.

 • Musím zisk z investování na finGOOD zdanit?

  finGOOD svým investorům zasílá vždy celý výnos, který je nutné zdanit (zatíženo 15% daní, zdaněno jako kapitálový výnos, ze kterého se neodvádí sociální ani zdravotní pojištění). Doporučujeme však obrátit se na Vašeho daňového poradce.

  Firmy

 • Proč si půjčit na svůj byznys od lidí na finGOOD?

  Financování svého podnikání řeší všichni. Protože každý chce jít s dobou, je třeba inovovat a zkoušet nové věci. Tento typ financování je zároveň světovým trendem. Někdy je těžké představit si upjatého bankovního poradce, kterak mu s nadšením vysvětlujete svůj projekt a povídáte o své firmě, co vyrábí a kolika lidem dává práci. Možná ho to ani nezajímá. U nás máte šanci oslovit drobnější investory, kteří se zajímají o různá odvětví, a pro něž nebudete jen žadatel o úvěr. Získáte tak nový marketingový kanál a stanete se nezávislými na bankovním financování.

 • Jaké jsou podmínky a jak to probíhá?

  Jako firma musíte mít alespoň tříletou stabilní historii. V první fázi projdete tzv. lustrací, abychom vzájemně poznali, jak si firma vede. Pokud bude vše ok, přistoupíme k zevrubné analýze, po které Vám bude navržen úrok a také zajištění úvěru. Děláme to kvůli ochraně všech stran. Poté uzavřeme smlouvu, umístíme na naše stránky Vaši prezentaci a Vy se tak dostanete do podvědomí našich investorů, představíte svou firmu a své záměry.

 • Jak začít?

  Prvním krokem bude Vaše registrace na našem portále. Jako administrátor se o vše postaráme a budeme s Vámi v intenzivním kontaktu. Na základě údajů, které nám v prvních krocích registrace dodáte, provedeme základní prověření, a pokud je vše v pořádku, společně se posuneme dále. S každým je jednáno individuálně.

 • Můžu dát investorům kromě zhodnocení další výhody?

  Pokud Vaše firma např. cokoliv vyrábí je možno navíc investorům dát výhodu, kterou jiní nemají. Chcete od nich prostředky na vývoj nového výrobku? Dejte investorům šanci koupit si jej v budoucnu jako první v omezené kolekci za speciální cenu. Výhodou naší platformy je možnost vybudovat si trochu jiný vztah než v bance, kde jste jen číslo a název.

 • Jak dlouho celý proces trvá?

  Obecně nelze určit nějakou přesnou dobu či dny, jak dlouho bude proces trvat. Z naší strany se vždy snažíme o maximální rychlost. Pokud i z druhé strany bude rychlé jednání a doložení potřebných údajů, je proces úspěšně dovršen do zhruba tří týdnů i s pořízením propagačního videa a podepsáním smluv.

 • Jak se úvěr splácí?

  Splácí se většinou formou pravidelných anuitních splátek. Vzhledem k tomu, že s každým jednáme individuálně, je možné se dohodnout i na jednorázovém splacení jistiny a průběžném splácení úroků. Po registraci a následně po kompletním procesu schválení a podpisu smlouvy disponujete prostředím, kde máte vždy k náhledu svůj úvěr, a i průběh splácení.

 • Co když se složí lidé třeba na 75% z mojí požadované částky?

  U nás používáme funkci MAČ, čili minimální částky, kterou jste ochotný jako žadatel akceptovat. Když je naopak zájem o investici do Vašeho projektu vyšší, dá se také požadovaná částka úvěru navýšit. Vše po odsouhlasení administrátorem a oddělením risku. Podrobnosti najdete následně ve Vaší smlouvě, kde jsou tyto podmínky přesně definovány.